مقاله

لوله استیل دکوراتیو

لوله استیل دکوراتیو یا لوله استیل نازک که به لوله استیل درزدار هم معروف است لوله ایست که از ورق استینلس استیل در آلیاژ های مختلف و بر اساس استاندارد AISI 304 تولید میشود .

لوله استیل دکوراتیو یا سبک معمولا از آلیاژ های ۲۰۱ ، ۳۰۴ ، ۳۱۰ ، ۳۱۶ ، ۳۲۱ استیل ساخته می شوند و شیوه تولیدشان با کمی تفاوت در جزئیات، کاملا شبیه به لوله های مبلی است .

لوله‌استیل دکوراتیو یکی از پرکاربردترین محصولات بازار لوله و پروفیل است که بدلیل مقاومت بی نظیرش در برابر خوردگی و همچنین ظاهر زیبا و چشم نوازی که دارد، استفاده گسترده ای در صنایع دکوراسیون و لوازم خانه و آشپزخانه پیدا کرده است.

از مهمترین خصوصیات لوله استیل دکوراتیو (لوله استیل نازک) می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. مقاومت بینظیر در برابر خوردگی
 2. زیبایی و همچنین دوام فوق العاده
 3. فرآیند پذیری (مانند جوش، آبکاری، خم و …)
 4. تنوع ابعادی

بطور معمول قیمت لوله استیل دکوراتیو در واحد وزن اعلام می‌گردد (به عنوان مثال هر کیلو ۱۴۸/۰۰۰ تومان یا هر تن ۱۴۸/۰۰۰/۰۰۰ تومان)، که این قیمت وابسته به عواملی همچون قیمت جهانی ورق استینلس استیل، قیمت ارز، تعرفه گمرکی، هزینه‌ انرژی برای کارخانه ها و … است.

تفاوت لوله استیل ۲۰۱ و ۳۰۴ چیست ؟ و چگونه این دو را از هم تشخیص دهم ؟

استیل ۲۰۱ و استیل ۳۰۴ از نظر ظاهری ، وزن و خصوصیات فیزیکی واقعا شبیه به هم هستند و شاید تشخیص آنها بدون آنالیز کاری ناممکن باشد ، ولی از نظر قیمت تفاوت چشمگیری با هم دارند ، بنابراین توصیه میکنیم لوله و پروفیل استیل را حتما از فروشگاه های معتبر تهیه فرمایید .

با توجه به اینکه استیل ۲۰۱ قیمت مناسب تری دارد ، استفاده از آن در چه محیط هایی مناسب است ؟

گرچه در بازار ایران آلیاژ ۲۰۱ استیل جزو استیل های ضد زنگ بفروش میرسد، اما لازم است بدانیم که این آلیاژ بدلیل درصد کم نیکل و کروم در ساختار خود ، تنها جهت استفاده در فضاهای داخلی و در محیط هایی که رطوبت کمی دارند مناسب هستند. بنابراین حهت استفاده در فضاهای باز و همچنین محیط هایی که رطوبت بالایی دارند (همچون شهرهای شمالی و جنوبی کشورمان ) توصیه میشود از آلیاژ ۳۰۴ استفاده شود .

لوله استیل دکوراتیو چه مصارفی دارد ؟

لوله های استیل دکوراتیو صرفا جهت مصارف دکوراتیو تولید شده اند و استفاده از آنها در مواردی مانند صنایع غذایی و دارویی، انتقال هر نوع سیال و لوله و پروفیل هایی که تحت فشار هیدرواستاتیکی قرار میگیرند کاملا اشتباه است .

جهت خرید لوله استیل دکوراتیو به چه نکات دیگری باید توجه کنم ؟

واحد فروش لوله و پروفیل های استیل در بعضی سایزها شاخه، و در برخی کیلوگرم است ، در لیست های قیمت لطفا به واحد دقت فرمایید .

 

 1. گرچه در بازار ایران آلیاژ ۲۰۱ استیل جزو استیل های ضد زنگ بفروش میرسد، اما لازم است بدانیم که این آلیاژ بدلیل درصد کم نیکل و کرومدر ساختار خود ، تنها جهت استفاده در فضاهای داخلی و در محیط هایی که رطوبت کمی دارند مناسب هستند. بنابراین حهت استفاده در فضاهای باز و همچنین محیط هایی که رطوبت بالایی دارند (همچون شهرهای شمالی و جنوبی کشورمان ) توصیه میشود از آلیاژ ۳۰۴ استفاده شود .
 2. استیل ۲۰۱ و استیل ۳۰۴ از نظر ظاهری ، وزن و خصوصیات فیزیکی واقعن شبیه به هم هستند و شاید تشخیص آنها بدون آنالیز کاری ناممکن باشد ، ولی از نظر قیمت تفاوت چشمگیری با هم دارند ، بنابراین توصیه میکنیم لوله و پروفیل استیل را حتما از فروشگاه های معتبر تهیه فرمایید .
 3. لوله های استیل دکوراتیو صرفا جهت مصارف دکوراتیو تولید شده اند و استفاده از آنها در مواردی مانند صنایع غذایی و دارویی، انتقال هر نوع سیال و لوله و پروفیل هایی که تحت فشار هیدرواستاتیکی قرار میگیرند کاملا اشتباه است .
 4. واحد فروش لوله و پروفیل های استیل در بعضی سایزها شاخه، و در برخی کیلوگرم است ، در لیست های قیمت لطفا به واحد دقت فرمایید .

قیمت لوله استیل دکوراتیو نازک

لوله استیل نازک یکی از انواع مختلف لوله استیل دکوراتیور به شمار می‌رود که همانطور که از اسم آن هم مشخص است، ضخامت کمتری را نسبت به بقیه انواع خودش دارد که یعنی ضخامت آن بین ۰.۵ الی ۱.۵ میلی‌متر است. این نوع لوله استیل از استیل گرید ۲۰۱، ۳۰۴ و ۳۱۶ ساخته می‌شود که در مقایسه با بقیه انواع لوله استیل، دارای کاربردهای بیشتری است.

بخشی از دلیل کاربردهای زیاد این لوله، مربوط می‌شود به قیمت لوله استیل نازک که نسبت به دیگر انواع، دارای قیمتی بصرفه‌تر است که معمولا آن را با قیمت اقتصادی معرفی می‌کنند.

معمولا این لوله‌ها و به این دلیل اینکه دارای ظرافت و زیبایی خاصی هستند، از آنها در دیزاین‌های بخش خصوصی و عمومی استفاده می‌شود.

از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع لوله استیل دکوراتیو می‌توان به مواردی به مانند مقاومت بالا در برابر خوردگی و خراش اشاره کرد که همین مورد باعث می‌شود تا ماندگاری بالایی را هم داشته باشند.

 

کاربرد لوله استیل دکوراتیو نازک

همانطور که در بالا و در بخش معرفی لوله استیل نازک هم به آن پرداختیم، این نوع لوله‌ها دارای زیبایی خاصی هستند که باعث شده تا کاربردهای زیادی در مصارف تزئینی داشته باشند. همچنین باید بدانید که برای ساخت لوله استیل نازک، از روش نورد استفاده می‌شود که همین روش تولید باعث شده تا زیبایی و درخشندگی آن، بیشتر از بقیه انواع لوله استیل دکوراتیو شود. همچنین در ساخت این لوله‌ها، از ورق‌های فولاد ضد زنگ استفاده شده که همین موضوع می‌تواند باعث افزایش مقاومت آنها در برابر موارد مختلفی به مانند ضربات مختلف، خش، زنگ زدگی و … شود.

همین ویژگی مقاومت بالا هم باعث شده تا کاربردهای بیشتری داشته باشند و به همین منظور از آنها در صنایع شیمیایی، صنایع مواد غذایی، ساخت ظروف مقاوم و … هم استفاده می‌شود.

تمامی این ویژگی‎ها زیاد لوله استیل نازک در صورتی است که، قیمت لوله استیل دکوراتیو نازک در مقایسه با بقیه انواع آن، کمتر است و همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، دارای قیمت اقتصادی هستند.

پس بر اساس این توضیحاتی که گفته شده، موارد زیر را می‌توان به عنوان کاربرد لوله استیل نازک اشاره کرد:

 • مصارف تزئینی
 • ساخت ظروف مقاوم برای انتقال مواد سیال
 • صنایع شیمیایی
 • صنایع مواد غذایی
 • تولید برق
 • کاربرد پزشکی
 • اتومبیل سازی
 • لوازم آشپزخانه
 • ساخت انواع در، نرده ساختمان، محافظ درب سکوریت
 • و …

 

ویژگی‌های لوله استیل نازک

در بالاتر، ویژگی‌های مختلفی از از لوله استیل نازک را به صورت گسترده برای شما توضیح دادیم؛ در ادامه قصد داریم تا همه این ویژگی‌ها را به صورت یکجا به شما توضیح دهیم:

 • مقاومت بالا در برابر خوردگی
 • زیبایی ظاهری
 • ماندگاری بالا
 • فرآیند پذیری (به مانند جوش، آبکاری، خم و …)
 • تنوع ابعاد
 • قیمت مقرون بصرفه

 

لوله استیل ضخیم چیست؟

در مقابل لوله استیل نازک، لوله استیل ضخیم وجود دارد که معمولا آن را با اسم لوله استیل گوشت دار هم می‌شناسند. همانطور که از اسم این نوع لوله‌ها هم مشخص است، دارای سطحی ضخیم با قطرهای زیادی هستند که همین موضوع باعث می‌شود تا مقاومت بسیار بیشتری را در برابر با نوع نازک داشته باشند.

درواقع تحمل و ویژگی لوله استیل ضخیم به حدی زیاد است که زمانی از آنها می‌شود که معمولا هیچ لوله استیل دیگری نتواند وزن وارد شده را تحمل کند. کاربردهای این نوع لوله، کاملا متفاوت با لوله بالا هستند که البته دور از انتظار هم نیست. از کاربردهای این نوع لوله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پتروشیمی
 • در ساخت بلبرینگ
 • در ساخت خودرو
 • در ساخت تراکتور
 • و …

این کاربردهای زیاد، همگی به خاطر عناصرهایی است که در زمان ساخت لوله گوشت دار استفاده شده. این عناصر عبارتند از:

 • نیکل
 • کروم
 • کبالت
 • تیتانیوم
 • منگنز
 • سیلیکون
 • تنگستن

همانطور هم که حدس زدید، وزن لوله استیل ضخیم هم در مقایسه با بقیه انواع لوله‌های استیل دکوراتیو بسیار بیشتر است. ولی باید بدانید که خود لوله استیل ضخیم هم دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آنها هم وزن‌های مختلفی را دارند.

 

لوله استیل سایز کوچک چیست؟

لوله استیل سایز کوچک درواقع همان لوله استیل‌های دکوراتیو هستند که قطر کمتری نسبت به بقیه دارند که برابر با ۸ میلی‌متر است. این نوع لوله‌ها دارای کاربرد زیادی هستند و همین کاربردهای زیاد باعث شده تا در ابعادهای مختلفی تولید و روانه بازار شوند.

درباره قیمت لوله استیل دکوراتیو سایز کوچک هم نمی‌توان هیچ قیمت دقیقی را اعلام کرد؛ چون همانطور که گفتیم، در انواع مختلفی تولید شدند که برای همین می‌توانند قیمت‌های مختلفی داشته باشند؛ از طرفی دیگر، عوامل دیگری به مانند جنس آلیاژ، ضخامت، قطر و دسترسی به مواد اولیه هم می‌تواند تاثیر فوق العاده‌ای را برای روی قیمت لوله استیل سایز کوچک بگذارد.

 

اتصالات لوله استیل دکوراتیو چیست؟

همانطور که در بخش مقدمه هم به شما توضیح دادیم، لوله استیل دکوراتیو از فلز مرغوب استنلس استیل تولید شده که به دلیل زیبایی فوق العاده‌ای که دارد، باعث شده بیشتر کاربرد را در مصارف تزئینی به مانند نمای داخلی و بیرون ساختمان‌ها داشته باشد.

اتصالات لوله استیل دکوراتیو نیز یکسری محصولات کاربردی به شمار می‌رود که علاوه بر کاربردهای گسترده‌ای که دارند، برای مسائل تزئینی به مانند نرده، مبلمان، حفاظ و … نیز از آنها استفاده می‌شود.

این نوع محصولات در کیفیت و ظاهر مختلفی طراحی شدند؛ به طوریکه می‌توان که تنوع اتصالات لوله استیل دکوراتیو بینهایت است. در گذشته محصولات اتصالات لوله استیل دکوراتیو، فقط در رنگ‌های نقره‌ای عرضه می‌شد که امروزه علاوه بر نقره‌ای، این محصولات در رنگ‌های طلایی نیز عرضه می‌شوند.

 

بررسی مزایا اتصالات لوله استیل دکوراتیو

در بالاتر و در بخش توضیحات مربوط به این محصول، نگاه کوتاهی به مزایا آن داشتیم، حالا در این بخش قصد داریم تا اطلاعات بیشتری درباره مزایا و اهمیت استفاده از اتصالات لوله استیل دکوراتیو را به شما بدهیم:

 

۱. مقاومت بالا در برابر خوردگی

اکسیده شدن یکی از ویژگی‌های بارز هر فلز به شمار می‌رود که می‌تواند باعث کاهش مقاومت و یا از بین رفتن فلزات شود. در کل خوردگی و زنگ زدگی، یکی اصلی‌ترین دغدغه‌های استفاده از آهن آلات و فلز به شمار می‌رود.

از آنجایی بخش عمده لوله استیل دکوراتیو برای مصارف تزئینی است، برای همین باید طوری طراحی شوند که در برابر خوردگی و زنگ زدگی، مقاومت بالایی را از خودشان نشان دهند که اتصالات لوله استیل دکوراتیو هم به خاطر اینکه از فولاد ضد زنگ تولید شده، این ویژگی را در خودش دارد.

 

۲. ماندگاری بالا

همانطور که در بالاتر هم توضیح دادیم، احتمال اکسیده شدن لوله‌های استیل دکوراتیو بسیار کم است. درواقع اکسیده شدن هر نوع محصول فولادی، باعث می‌شود تا عمر آن کاهش پیدا کند که در نتیجه شما باید بعد از مدتی، دوباره هزینه‌های زیادی را برای ترمیم، بازسازی یا تعویض انجام دهید. اکسیده شدن علاوه بر کاهش عمر محصول، می‌تواند بر روی زیبایی نیز تاثیرات بدی بگذارد.

حالا اینکه ماندگاری کدام نوع لوله بیشتر از بقیه است، دیگر بستگی به مواد اولیه و آلیاژهایی دارد که در زمان تولید، از آنها استفاده شده.

 

۳. استحکام بالا

در تولید این محصول، از آلیاژهایی به مانند کروم و مولیبدن استفاده شده که این دو آلیاژ می‌توانند باعث افزایش استحکام کششی این محصولات شوند که احتمال تاب برداشتن آن را به حداقل می‌رسانند.

عده‌ای هستند که اتصالات آلومینیوم را به اتصالات استیل دکوراتیو ترجیح می‌دهند؛ ولی اتصالات آلومینیوم از استحکام بالایی برخوردار نیستند و اگر در مکان‌هایی که نیاز که قدرت زیادی باشد استفاده کنید، قطعا نمی‌توانید بازرخورد خوبی را از آن، به دست بیاورید.

 

۴. زیبایی منحصربفرد

بخش زیادی مصارفِ انواع مختلف لوله استیل دکوراتیو به مانند لوله استیل نازک و طلایی، در مصارف تزئینی است. چون بعضی از این لوله‌ها در طرح و رنگ‌های مختلف به مانند طلایی، نقره‌ای و حتی مسی تهیه می‌شوند که می‌توانند ظاهری لوکس را به محل نصب مدنظرتان بدهند.

البته معمولا اکثر خریداران، سعی می‌کنند تا لوله‌های استیل دکوراتیوی را خریداری کرده که زیبایی مدنظرشان را در کنار کاربردهایشان داشته باشند؛ مگر اینکه فقط قصد آنها از خرید لوله‌های استیل دکوراتیو، فقط افزایش زیبایی باشد.

 

۵. نظافت آسان

اگر شما قصد داشته باشید که این لوله‌ها برای مصارف زیبایی استفاده کنید، پس حتما باید نوعی از آن را خریداری کنید که مراحل نظافت آسانی را داشته باشد. البته اکثر لوله‌های استیل دکوراتیو نیز از این قابلیت برخوردار هستند.

ولی باز هم لازم است که در زمان خرید، حتما این مورد را بررسی کنید تا دچار مشکلاتی از لحاظ نظافت در آینده نشوید.

 

۶. قابلیت بازیافت

اگر طرفدار محیط زیست هستید، پس بهتر است که شما را با ویژگی قابل بازیافت بودن اتصالات لوله استیل دکوراتیو آشنا کنیم. همانطور که در بالاتر هم اشاره کردیم، این محصول از فولادهای ضد زنگ تولید می‌شود و باید این موضوع را بدانید که حدودا نصف کل فولادهای ضد زنگی که در جهان تولید می‌شود، از ضایعات فلزی بازیافتی است.

برای همین می‌توان به شما اطمینان داد که این محصولات قابلیت صد در صدی بازیافت را دارند.

 

۷. قابلیت جوش پذیری

اینکه متریال‌هایی به مانند فولاد دارای قابلیت جوش پذیری باشند، بسیار مهم است؛ قابلیت جوش پذیری به معنی اتصال دائمی در مواد فلزی یا غیرفلزی است و اگر این قابلیت در محصولات مختلف وجود نداشته باشد، عملا نمی‌توان از آنها مصارف زیادی استفاده کرد.

درواقع قابلیت جوش پذیری باعث می‌شود تا کاربرد لوله استیل دکوراتیو بسیار گسترده شود که همینطور هم شد. اکثر محصولات لوله استیل دکوراتیو دارای قابلیت جوش پذیری هستند.

 

۸. تنوع زیاد

تنوع زیاد را می‌توان یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های لوله استیل دکوراتیو معرفی کرد؛ درواقع تنوع در این لوله‌ها به حدی زیاد است که آن را با لقب بینهایت معرفی می‌کنند. مخصوصا اتصالات لوله استیل دکوراتیو!

از طرفی خود لوله‌های استیل دکوراتیو هم تقسیم به انواع مختلفی می‌شوند که در ادامه آنها را برای شما توضیح دادیم؛ ولی باز هم خود همین انواع مختلف لوله‌ها هم تنوع زیادی دارند که هر کدام از آنها هم دارای ویژگی، امکانات، کارایی و قیمت‌های متفاوتی است.

 

۹. عدم تغییر رنگ

همانطور که تا به الان و در بخش‌های مختلفی هم توضیح دادیم، از لوله‌های استیل دکوراتیو به دلیل زیبایی ظاهری فوق العاده‌ای که دارند، در مصارف تزئینی هم استفاده می‌شود و برای همین بسیار مهم است که در شرایط مختلف، رنگ آنها تغییر نکند.

برخی از لوله‌های استیل دکوراتیو به مانند نوع مات (در ادامه توضیح داده شده)، دارای قابلیت‌های ضد خش خوردگی هستند که یعنی می‌توانید از آنها در شرایط و در جاهای مختلفی استفاده کنید.

 

بررسی معایب لوله استیل دکوراتیو

قطعا لوله‌های استیل دکوراتیو هم به مانند بقیه محصولات، جدای عیب‌هایی هم هستند؛ اینطور نیست که لوله استیل فقط دارای مزایا باشد و هیچ عیبی نداشته باشد. البته معایب لوله‌های استیل دکوراتیو بسیار کمتر از مزایا آن که فقط در بحث قیمت محدود می‌شود.

اگر نگاهی به قیمت لوله استیل دکوراتیو بیندازید، متوجه می‌شوید که اکثریت آنها دارای قیمت‌های زیادی هستند. درواقع این قیمت‌های زیاد در مقایسه بقیه لوله‌های فولادی درزدار است و وقتی این مقایسه‌ها انجام شود، می‌بینید که لوله استیل دکوراتیو دارای قیمت‌های بیشتری هستند.

البته این قیمت‌های زیاد هم بی دلیل نیست؛ برای اینکه با دلیل قیمت بالا لوله‌های اسیتل دکوراتیو در مقایسه با بقیه لوله‌های فولادی درزدار آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنم که مجددا نگاهی به مزایا این لوله ها بیندازید. این لوله‌ها دارای مزایا زیادی هستند که می‌تواند قیمت بالای آنها را توجیه کند.

البته همانطور که در بخش لوله استیل نازک هم توضیح دادیم، این لوله‌ها معمولا دارای قیمت کمتری نسبت به بقیه انواع لوله‌های استیل دکوراتیو هستند که از آنها با اسم لوله‌های اقتصادی هم اسم برده می‌شود. برای همین اگر شما بودجه محدودی در اختیار داشتید، می‌توانید خرید لوله استیل نازک را هم در اولویت خودتان قرار دهید.

 

قیمت اتصالات لوله استیل دکوراتیو

همانطور که در بالاتر هم توضیح دادیم، این اتصالات از انواع نامحدودی تولید شدند و که علاوه بر مصارف تزئینی، کاربردهای مختلفی دارند که همین کاربردهای مختلف می‌تواند باعث ایجاد ویژگی‌های متفاوتی شود.

البته به غیر نوع کاربرد، موارد دیگری به مانند شرکت سازنده، وزن اتصالات، رنگ اتصالات، قیمت جهانی فلز، هزینه نیرو انسانی و … می‌توانند بر روی قیمت نهایی اتصالات لوله استیل دکوراتیو، تاثیر مستقیم بگذارد.

 

بررسی مشخصات فنی لوله های استیل

اگر شما قصد خرید هر کدام از انواع لوله استیل دکوراتیو را دارید، پیشنهاد می‌شود که ابتدا قبل از خرید، اطلاعاتی کافی را درباره این نوع لوله‌ها داشته باشید تا شناخت بهتری را نسبت به این محصولات، به دست بیاورید.

تمامی لوله‌های استنلس استیل که در جهان ساخته می‌شوند، همگی تحت استاندارد اینج ایالات متحده آمریکا هستند. درواقع رعایت این استانداردها برای کل تولیدکننده الزامی است؛ چون این جدول اینج نیز بر اساس استانداردهای اصلی طراحی شده که یعنی رعایت این موارد در ساخت لوله‌های استنلس استیل، می‌تواند کیفیت آنها را تضمین کند.

اکثر لوله‌های استیل، به صورت وارداتی هستند که از کشورهای اروپای غربی و آلمان و همچنین یکسری کشورهای آسیایی به مانند چین، کره و هندوستان وارد بازارهای ایران می‌شوند.

 

انواع مختلف لوله استیل دکوراتیو

همانطور که تا به الان هم متوجه شدید، لوله استیل دکوراتیو دارای انواع مختلفی است که حالا مربوط به نیاز خودتان، می‌توانید یکی از آنها را استفاده کنید. البته اکثر این لوله‌های استیل دکوراتیو، فقط در طرح و میزان ضخامت با یکدیگر تفاوت دارند و درواقع کارایی آنها، یکسان است.

در بالاتر ما نوع لوله استیل نازک را به شما توضیح دادیم و برای اینکه از توضیحات اضافه پرهیز کنیم، به سراغ انواع دیگر لوله‌های استیل دکوراتیو می‌رویم. در ادامه این انواع مختلف را به شما توضیح می‌دهیم:

 

۱. لوله استیل دکوراتیو طرح دار

لوله استیل طرح دار معمولا در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شوند که باعث می‌شود تا کارایی متفاوتی را نسبت به نوع نازک داشته باشند؛ در ساخت لوله استیل طرح دار، از ورق استیل ۴۳۰، ۳۰۴ و ۲۰۱ استفاده می‌شود که می‌تواند ویژگی‌های گسترده این محصول را مشخص کند.

مراحل تولید لوله استیل دکوراتیو طرح دار، نسبت به بقیه انواع لوله‌های استیل، بیشتر است. به این صورت که باید یک مرحله اضافی اجرا شود تا مراحل پرس کردن سطح لوله انجام شود. پرس کردن سطح لوله نیز با استفاده از قالب‌های مخصوص انجام می‌شود.

 

۲. لوله استیل دکوراتیو طلایی

همانطور که از اسم این لوله استیل هم مشخص است، سطح آن با رنگ طلایی است که باعث شده تا ظاهر شبیه به طلا شود. همان شباهت به طلا، باعث شده تا اکثر کاربردهای این محصول در مصارف تزئینی و در جاهای لوکس استفاده شود.

برای ساخت لوله استیل طلایی از ورق استیل ۲۰۱ و ۳۰۴ استفاده شده و به مانند نوع طرح دار، در ضخامت‌های مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شود.

 

۳. لوله استیل دکوراتیو مات

در بین مواردی تا به الان توضیح دادیم، لوله استیل دکوراتیو مات از بقیه مقاوم‌تر است و می‌تواند مقاوت خاصی را در زمان برخورد با اجسام تیز نشان دهد؛ یا به شکلی ساده‌تر می‌توان گفت که لوله استیل مات در برابر خش خوردگی، مقاومت بالایی دارد.

همین ویژگی باعث شده تا اکثر کاربردهای لوله استیل مات در امکان عمومی باشد. البته این لوله‌ها نیز در دو نوع متفاوت بگیر و نگیر تولید می‌شوند که باز هر کدام از آنها نیز، ضخامت‌های متفاوتی دارند.

 

۴. لوله استیل خش دار

لوله استیل خش دار جزو محصولات جدید لوله استیل دکوراتیو به شمار می‌رود که درواقع اکثر ویژگی‌های انواع مختلف لوله‌های استیل را به یکجا در خودش دارد. همین موضوع باعث شده تا کاربردهای زیادی در مصارف تزئینی و صنایع مختلف داشته باشد.

این لوله استیل‌ها در رنگ های مختلفی به مانند مسی، طلایی و نقره ای تولید می‌شوند که یعنی گزینه مناسبی برای مصارف تزئینی هستند.

 

مراحل تولید لوله استیل دکوراتیو به چه صورتی است؟

تا به اینجا اطلاعاتی کلی و جامع از لوله‌های استیل دکوراتیو را به دست آوردیم و حالا بهتر است که سراغ بررسی مراحل تولید این محصول برویم. البته در بالاتر یک نگاهی کوتاه به تولید این لوله‌ها داشتیم؛ ولی در ادامه این بخش می‌خواهیم تا کمی دقیق‌تر این موضوع را بررسی کنیم:

تولید این لوله‌ها در چند مرحله مختلف انجام می‌شود. در ابتدا باید چندین ورق استیل باز شده را آماده کرده و برای شروع مراحل، باید آنها از داخل غلتک و به صورت متوالی، عبور دهند. دلیل اینکار هم این است که سطح این لوله استیل‌ها باید به صورت کاملا صاف و بدون هیچ برآمدگی یا فرورفتگی باشد.

حالا که این مرحله تمام شد، باید با استفاده از قیچی‌های مخصوص، این ورق‌های استیل را به صورت طولی ببرند و درواقع آنها را باید نواری کنند. یعنی اینکه ورق‌های استیل را باید تبدیل به نوارهای استیل کنند.

در مرحله بعدی باید از دستگاه رول فرمینگ استفاده شود تا لبه‌های ورق را با یکدیگر نزدیک کنند. سپس وارد مرحله آخر می‌شوید و آن هم این است که باید لوله‌های به وجود آمده را به روش‌های مورد نیاز که حالا می‌تواند در هر نوعی متفاوت باشد، جوشکاری کنید. بعد از جوشکاری باید آنها را در اندازه‌های مورد نیاز، برش دهید.

 

دلایل محبوبیت لوله استیل دکوراتیو چیست؟

همیشه یکی از رایج‌ترین سوالاتی که در بین خریداران وجود دارد، این است که اصلا چرا باید به سراغ خرید محصولات لوله استیل دکوراتیو به مانند لوله استیل نازک، لوله استیل ضخیم و … بروند؟ مگه این محصولات چه فرقی با محصولات مشابه دارند؟

درواقع شما باید بدانید که این لوله‌ها نه تنها در ایران، بلکه در کل جهان، محبوبیت زیادی دارند. حتی همانطور که توضیح دادیم، اکثر لوله‌های استیل که در ایران وجود دارد، به صورت وارداتی از کشورهایی به مانند کره، چین، آلمان و … هستند.

همچنین این محصولات دارای ویژگی‌های بسیار متنوع و مختلفی هستند که می‌تواند آنها را برای انجام هر کاری، مناسب کند. این لوله‌های دارای کیفیت بسیار بالایی هستند که همین موضوع کیفیت باعث می‌شود تا ماندگاری بیشتری را نسبت به محصولات مشابه داشته باشند.

از طرفی دیگر، ظاهر اکثر این لوله‌ها، دارای ظاهری زیبا و لوکس هستند که یعنی علاوه بر مسائل کاربردی در صنایع مختلف، باعث شده تا مصارف مختلفی بخش تزئینی داشته باشند. درواقع تعداد زیادی از مصرف کنندگان، هدفشان از خرید این لوله برای زیباکردن ظاهر محل مدنظرشان است.

از نظر طرح و تنوع هم می‌توان گفت که این این لوله‌ها دارای تنوع بینهایتی هستند.

 

چرا از این لوله‌ها در دکوراسیون استفاده می‌شود؟

اگر محتواهای صفحه را تا به اینجا به خوبی مطالعه کرده باشید، قطعا فهمیدید که همه لوله‌های استیل دکوراتیو دارای یک روکش طبیعی هستند که همین موضوع باعث می‌شود دچار اکسیده شدن نشوند یا به تعریفی ساده‌تر، زنگ نزنند. اکثر لوله‌های استیل دکوراتیو به دلیل مقدار و نوع آلیاژهایی که در ساخت آنها استفاده شده، دارای مقاومت زیادی در برابر خوردگی هستند که بسته به نوع و میزان آلیاژ، بعضی از آنها دارای مقاومت بیشتر و بعضی دارای مقاومت کمتری در برابر این موارد هستند.

اکثر استفاده لوله استیل دکوراتیو در صنعت دکوراسیون، مربوط به بحث زیبایی می‌شود والبته برخی آنها هم یکسری ویژگی‌های کاربردی دیگری هم دارند. وقتی بحث زیبایی به میان می‌آید، خیلی مهم است که در بلند مدت و بعد از مدتی، مواد استفاده شده زیبایی خودشان را همچنان حفظ کرده باشند و این مورد دقیقا چیزی است که در لوله‌های استیل دکوراتیو می‌توان پیدا کرد.

چون این لوله‌ها اگر در معرض نور، رطوبت و مواد شیمیایی قرار بگیرند، به هیچ وجه واکنش نشان نمی‌دهند و زیبایی خودشان را به صورت کامل، حفظ می‌کنند.

از طرفی دیگر و به دلیل توضیحاتی که تا به اینجا ارائه دادیم، مراحل نظافت این لوله‌ها نیز بسیار ساده و آسان است که می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن، مراحل نظافت خودتان را بر روی این لوله‌ها، انجام دهید.

 

عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت لوله استیل دکوراتیو

لوله‎های استیل دکوراتیو دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام از آنها هم بنا به ویژگی و کاربردهای خاصی که دارند، می‌توانند مختلفی داشته باشند. ولی قیمت لوله استیل دکوراتیو فقط محدود به انواع آنها نمی‌شود.

عوامل بسیار مختلفی هستند که بر روی قیمت این محصولات تاثیر گذارند که انواع لوله استیل دکوراتیو، فقط بخشی این دلایل است. در ادامه، مهم‌ترین این دلایل را به شما توضیح می‌دهیم:

 

۱. ابعاد و وزن لوله استیل

شاید اولین و مهم‌ترین بخشی که می‌تواند بر روی قیمت لوله استیل دکوراتیو تاثیر مستقیم بگذارد، مربوط به ابعاد و وزن لوله استیل باشد. درکل باید بدانید که در بازار آهن آلات، ابعاد و وزن (مخصوصا وزن) می‌تواند تاثیر زیادی در قیمت نهایی بگذارد

به اینصورت که هر چه وزن آهن آلات بیشتر باشد، قیمت آن هم بیشتر است که لوله استیل دکوراتیو هم از این قائله مستثنی نیست.

 

۲. عرضه و تقاضا

عرضه و تقاضا نه فقط در قیمت لوله استیل دکوراتیو، بلکه در قیمت همه محصولات دیگر نیز می‌تواند تاثیر گذار باشد. به این صورت که اگر تقاضا بالا باشد و عرضه کم، قطعا قیمت محصولات افزایش پیدا می‌کند و در صورت برعکس بودن این موضوع، قیمت‌ها کاهش می یابد.

 

۳. قیمت دلار

همه معاملات که در سطح بین الملل انجام میشود، با استفاده از ارز دلار صورت میگیرد. همانطور که در بالاتر توضیح دادم، لوله استیل دکوارتیو از طریق کشورهای دیگری وارد ایران می‌شود که از دلار برای خرید و فروش استفاده می‌شود.

به همین منظور، افزایش یا کاهش قیمت دلار می‌تواند بر روی قیمت نهایی لوله‌های استیل دکوراتیو، تاثیرات چشمگیری بگذارد.

 

۴. قیمت نفت

نفت یکی از مواردی است که به صورت مستقیم در روند قیمت گذاری بازار آهن تاثیر گذار است. از نفت در صنعت فولاد، در تولید، فرآوری، جا به جایی و حمل و نقل استفاده می‌شود.

 

۵. حمل و نقل

در بالاتر گفتیم که لوله استیل‌های دکوراتیو، از کشورهای دیگری وارد ایران می‌شود و مراحل واردات این کالا باید توسط وسایل نقلیه به مانند کامیون یا کشتی انجام شود که قطعا هزینه‌های مختلف را به همراه دارند و می‌توانند بر روی قیمت لوله استیل دکوراتیو، تاثیر مستقیمی بگذارند.

 

۶. تورم جهانی

اکثر این محصولات، در کشورهای در حال توسعه به مانند آلمان، کره، چین و … تولید می‌شوند که تورم های موجود در این کشور، می‌تواند باعث بر روی قیمت نهایی این محصولا تهم تاثیرگذار باشد.

 

۷. انواع مختلف لوله استیل

همانطور که در بالاتر هم توضیح دادیم، انواع مختلفی از لوله‌های استیل دکوراتیو وجود دارد که هر کدام از آنها، از آلیاژهای مختلفی تولید شدند که همین آلیاژهای مختلف باعث می‌شوند تا قابلیت و ویژگی‌های متفاوتی را نسبت به یکدیگر داشته باشند.

ویژگی و قابلیت‌های متفاوت هم باعث ایجاد کارایی‌های متفاوت می‌شود و همه این موارد در کنار یکدیگر می‌توانند باعث تغییرات زیادی در قیمت لوله استیل دکوراتیو شوند.

البته شما باید بنا به نیاز خودتان، یکی از انواع لوله استیل را انتخاب کنید و سعی کنید تا همیشه به سراغ کمترین قیمت بروید. همیشه کیفیت را به کمیت ترجیح دهید!

 

لوله استیل برای نرده

انواع مختلف لوله استیل برای نرده یا هر جان پناه دیگری وجود دارد که از آلیاژهای مختلفی ساخته می‌شوند؛ درواقع هر آلیاژ هم می‌توان ویژگی‌های خاص خودش را داشته باشد که در نتیجه باعث تغییر کارایی در انواع مختلف می‌شود.

 

لوله استیل ۲۵

این محصول درواقع با ۲۵ میلی‌متر است و به همین خاطر، آن را با این اسم می‌شناسند. این نوع لوله‌ها بر اساس وزن و ابعادهای مختلفی که دارند، می‌توانند قیمت‌های متفاوتی را هم به خودشان بگیرند.

 

لوله استیل ۵۱

به مانند لوله استیل ۲۵، لوله استیل ۵۱ به لوله‌های استیلی گفته می‌شود که ضخامت آنها برابر با ۵۱ میلی‌متر است. لوله استیل ۵۱ مقاومت بیشتری را نسبت به نوع ۲۵ دارند و برای همین مصارف آنها با یکدیگر متفاوت است.

 لوله استیل ۳۰۴

لوله استیل ۳۰۴ را با اسم دیگری به مانند نگیر هم میشناسند؛ چون این نوع لوله‌ها خاصیت مغناطیسی ندارند و توسط آهنربا، جذب نمی‌شوند. همچنین می‌توان برای انعطاف پذیر این لوله‌ها، آن را در معرض حرارت قرار دارد.

از مهم‌ترین ویژگی‌های لوله استیل ۳۰۴ می‌توان به قابلیت ماشینکاری، جوشکاری، مهرزنی، شکل گیری و خاصیت کششی اشاره کرد. البته لوله‌های استیل ۳۰۴ هم در دو نوع درز دار و بدون درز تولید می‌شوند که هر کدام نیز خاصیت، ویژگی و قیمت‌های خودشان را دارند.

لوله استیل ۳۰۴ دارای کاربردهای زیادی در صنایع مختلف است که از مهم‌ترین کاربردهای آنها می‌توان به صنایع نفت، صنایع غذایی، حفاری، خودروسازی، لوله کشی آب شیرین و … اشاره کرد.

 لوله استیل 316

در مقایسه لوله استیل ۳۱۶ با نوع ۳۰۴، می‌توان گفت که این محصول می‌تواند مقاومت بیشتری را از خودش نشان بدهد که همین افزایش مقاومت دربرابر خوردگی، میتواند باعث افزایش ماندگاری آن شود.

همانطور که تا به الان هم چندین بار توضیح دادیم، ویژگی‌های لوله‌های استیل دکوراتیو، بستگی به موارد مختلفی به مانند نوع و میزان آلیاژهای استفاده شده دارد که لوله استیل ۳۱۶ هم از این قائله مستثنی نیست. در لوله استیل ۳۱۶ حدود ۱۰ الی ۱۲ درصد آلیاژ نیکل و ۱۶ الی ۱۸ درصد آلیاژ کروم مشاهده می‌شود.

این نوع لوله به دلیل قابلیت مقاومت بالا در برابر خوردگی، کاربردهایش در مکان‌هایی است که خوردگی بالایی دارند. برخی از کاربردهای لوله استیل ۳۱۶ می‌تواند به مصارف تزئینی، صنایع لبنی، شیمیایی و … اشاره کرد.

 لوله استیل ۱۶

لوله استیل ۱۶ به لوله استیل‌هایی گفته می‌شود که ضخامت آن ۱۶ میلی‌متر است. این لوله استیل نیز اکثر ویژگی‌های لوله استیل دکوراتیور را دارد؛ فقط با این فرق که با میزان کمتری از آنها مواجه است.

البته به دلیل ضخامت کم، می‌توان گفت که این لوله‌ها دارای مقاومت کمتری هستند که برای همین نباید از آنها در مواردی که نیاز به تحمل وزن زیاد است، استفاده کرد. درواقع اکثر استفاده لوله استیل ۱۶ در موارد تزئینی به مانند دستگیره آسانسور است.

لوله استیل ۲۰۱

از لوله استیل ۲۰۱ می‌توان به عنوان یک لوله ضد زنگ اسم برد که به خاطر آلیاژهایی به مانند نیکل، منگنز و کروم، این ویژگی را به خودش گرفته. معمولا قیمت لوله استیل ۲۰۱ در مقایسه با محصولات مشابه به مانند ۳۰۱، دارای قیمت کمتری است و به همین دلیل می‌توان جایگزین مناسبی هم برای همین محصولات باشد.

لوله استیل ۲۰۱ دارای مقاومت بالایی است که همین ویژگی باعث شده تا جلوی انعطاف پذیری آن گرفته شود؛ برای همین اگر شما نیاز به لوله استیل دکوراتیو دارید که بتوانید آن را خم کنید، بهتر است که از این لوله استفاده نکنید! ولی برای منعطف کردن، باید آن را در معرض حرارت قرار دهید.

 

اشتباهات رایج در زمان خرید لوله استیل لوله استیل دکوراتیو

همیشه اکثر خریداران به دلیل نداشتن اطلاعات کافی، اشتباهات مختلفی را در زمان خرید انجام می‌دهند که اکثریت این اشتباه‌ها، به صورت مداوم رخ می‌دهد.

در ادامه این بخش، یکسری از رایج‌ترین اشتباهات را به شما معرفی می‌کنیم تا در صورت خرید لوله استیل، این موارد را در نظر داشته و دچار آنها نشوید:

 • گرچه در بازار ایران آلیاژ ۲۰۱ استیل جزو استیل‌های ضد زنگ بفروش می‌رسد، اما لازم است بدانیم که این آلیاژ بدلیل درصد کم نیکل و کروم در ساختار خود ، تنها جهت استفاده در فضاهای داخلی و در محیط‌هایی که رطوبت کمی دارند مناسب هستند. بنابراین حهت استفاده در فضاهای باز و همچنین محیط‌هایی که رطوبت بالایی دارند (همچون شهرهای شمالی و جنوبی کشورمان ) توصیه می‌شود از آلیاژ ۳۰۴ استفاده شود.
 • استیل ۲۰۱ و استیل ۳۰۴ از نظر ظاهری ، وزن و خصوصیات فیزیکی، واقعا شبیه به هم هستند و شاید تشخیص آنها بدون آنالیز کاری ناممکن باشد ، ولی از نظر قیمت تفاوت چشمگیری با هم دارند ، بنابراین توصیه می‌کنیم لوله و پروفیل استیل را حتما از فروشگاه‌های معتبر تهیه فرمایید .
 • لوله‌های استیل دکوراتیو صرفا جهت مصارف دکوراتیو تولید شده‌اند و استفاده از آنها در مواردی مانند صنایع غذایی و دارویی، انتقال هر نوع سیال و لوله و پروفیل‌هایی که تحت فشار هیدرواستاتیکی قرار می‌گیرند کاملا اشتباه است .
 • واحد فروش لوله و پروفیل‌های استیل در بعضی سایزها شاخه، و در برخی کیلوگرم است ، در لیست‌های قیمت لطفا به واحد دقت فرمایید .

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *